Szkoła w Mieście 2016/2017

Szkoła w Mieście 2016/2017

W roku szkolny 2016/17 kontynuowaliśmy udział w cyklu zajęć w ramach programu Szkoła w Mieście.

Programem objęte zostały wszystkie klasy naszej szkoły. W drugim semestrze odbywają się warsztaty i spotkania w następujących instytucjach:

 

Hasta La Vistazajęcia sportowe (squash i badminton) – klasy  VI a, VI b, V a, V b, IVa, IV b. II c,

 

Wrocławskie Centrum Twórczości Dzieckawarsztaty teatralne i plastyczne – klasy 0, I, II a,  II c, III a, III b, III c

 

Arboretum Pawłowicewarsztaty przyrodnicze – klasy IV a, IV b

 

Humanitarium warsztaty „Odnawialne źródła energii” – klasy II a, II b

 

Narodowe Forum Muzykispektakl muzyczny „Kopciuszek” – klasy I, II c, III a, III b, III c

 


Szkoła w Mieście to program artystyczno-edukacyjny finansowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Program został zainicjowany w 2012 roku i w związku z uznaniem jakim się cieszył wśród uczniów i nauczycieli, obecnie trwa kolejna jego edycja. Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wychowanków szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się w obrębie powiatu wrocławskiego. Celem programu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej, podniesienie poziomu nauczania poprzez udział w zajęciach wpisujących się w podstawę programową oraz zwiększenie świadomości uczniów o życiu kulturalnym stolicy Dolnego Śląska.

 

Opracowanie: Barbara Albin

 

Zródło: humanitarium.eitplus.pl/szkola-w-miescie

Źródło grafiki: pomniki-przyrody.odskok.pl, strony www instytucji

 


 

RELACJA KLASY IVA

 

Klasa IVa pojechała na wycieczkę do Arboretum w Pawłowicach 31 maja bieżącego roku w ramach projektu „Szkoła w Mieście”. Na zajęciach uczyliśmy się rozróżniania gatunków drzew i krzewów.

 Najpierw poszliśmy do pięknego pałacyku z końca XIX wieku. Tam edukatorka z Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawiła nam prezentację i omówiła temat. Mogliśmy też obejrzeć i dotknąć kawałek dębu, w którym były duże dziury zrobione przez larwy  kozioroga dębosza, chrząszcza znajdującego się pod ścisłą ochroną. Udało się nam wymienić 22 gatunki drzew. Później chodziliśmy po parku, znajdującym się koło pałacu, i rozpoznawaliśmy drzewa oraz krzewy. Zbieraliśmy też liście do zielnika, który wykonaliśmy pod koniec zajęć. Zobaczyliśmy wielki dąb, będący pomnikiem przyrody. Ma aż 7 metrów w obwodzie i nosi imię Paweł. To największe drzewo we Wrocławiu. Na parkowych ścieżkach zaobserwowaliśmy wiele ślimaków, ponieważ poprzedniego dnia padał deszcz. Po zakończeniu warsztatów mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na świetną zabawę na świeżym powietrzu.

 

 

EkoCentrum

Klasa IVa w maju bieżącego roku wzięła udział w dwuczęściowych zajęciach pt. „Młodzi Odkrywcy” prowadzonych przez edukatorki z EkoCentrum w ramach projektu „Szkoła w Miescie”. Pierwsza część odbyła się w Parku Andersa. Ćwiczyliśmy zmysły i umiejętność obserwacji. Podzieliliśmy się na pary, jedna osoba miała zawiązane oczy, a druga ją prowadziła. Okazało się, że to trudne i można się z kimś zderzyć. W czasie drugiego ćwiczenia jeden uczeń poruszał się z zawiązanymi oczyma, a drugi musiał go doprowadzić do jakiegoś drzewa. Po zdjęciu opaski zadaniem ucznia było rozpoznanie danego drzewa.

Na następne zajęcia każdy uczeń przygotował opis wybranego terenu koło swojego domu lub szkoły, który miał omówić jako przewodnik całej grupy.  Podczas warsztatów chodziliśmy po naszym osiedlu i uczyliśmy się patrzeć na nie w nowy sposób, dostrzegać rzeczy, których na co dzień nie widzimy. Dowiedzieliśmy się wiele o różnych ciekawych roślinach, np. kwiaty koniczyny są jadalne, a  niektóre wręcz pyszne i słodkie. Zobaczyliśmy też interesujący grzyb – żółciak siarkowy, który pasożytuje na drzewach. Nauczyliśmy się mierzyć obwód drzewa i odbijać liście na papierze za pomocą farb, by dostrzec ich unerwienie. Warsztaty bardzo nam się podobały.

 

Opracowanie: Dorota Żyrałko

Przeczytaj poprzedni wpis:
„POTYCZKI ORTOGRAFICZNE” – KONKURS

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS IV-VI    „POTYCZKI ORTOGRAFICZNE” Konkurs odbył się w naszej szkole 11.05.2017 r. Wzięły w nim...

Zamknij