Zaproszenie na webinarium 09.04.2021

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam nauczycieli, nastolatków oraz ich rodziców do obejrzenia wykładu online „Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci i młodzieży a odpowiedzialność”, który jest organizowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz  Komendę Stołeczną Policji. Transmisja wykładu odbędzie się w piątek 9 kwietnia br. o godz. 10.00.  

Wydarzenie będzie dostępne pod linkiem: https://youtu.be/Y5A_RLUrGSk.

Spotkanie będzie okazją do przybliżenia zasad ochrony naszych danych w Internecie i zagrożeń, których musimy być świadomi. Wykład ten jest adresowany przede wszystkim do uczestników XI edycji programu edukacyjnego UODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa”. Podczas webinarium eksperci odpowiedzą m.in. na pytania, jak odpowiedzialnie i świadomie korzystać z dostępnych narzędzi w celu ochrony siebie, swojego wizerunku i danych osobowych, a także opowiedzą o konsekwencjach nierozważnych decyzji w cyfrowej rzeczywistości.

W obecnym czasie nowoczesne technologie, Internet mają ogromny wpływ na życie społeczne i rozwój gospodarczy. Bez wątpienia nowe pokolenie czuje się bardzo swobodnie w świecie nowych rozwiązań wdrażanych w celu przekazywania informacji, nauki, rozrywki czy komunikowania się. Warto jednak mieć świadomość jak wykorzystywanie świata cyfrowego, który niesie za sobą tyle korzyści, może także wiązać się z pewnymi zagrożeniami, w tym dla ochrony danych osobowych i prywatności.

Bycie online to nie tylko udostępnianie danych osobowych, ale obecnie całe nasze życie, nad którym powinniśmy mieć kontrolę. Młodzi ludzie biegle korzystają z nowoczesnych technologii, ale jeszcze brakuje im wiedzy o zagrożeniach, doświadczeń i umiejętności przewidywania konsekwencji swoich decyzji.

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) wyraźnie wskazuje, że dzieci powinny być świadome ryzyka związanego z przetwarzaniem danych osobowych, ale także obowiązujących zasad, mechanizmów ochrony i praw. Świadomość ryzyka powinna być dla nich pomocna do skutecznego korzystania ze swoich praw. Nasze doświadczenia w ramach realizacji programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” pokazują, że dzieci i młodzież są coraz bardziej świadomi swoich praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa. Natomiast nadal brakuje im refleksji i wiedzy praktycznej w życiu codziennym. Czasami potrzeba więcej rozwagi, mądrości życiowej i umiejętności przewidywania konsekwencji swojego działania, aby bezpiecznie uczestniczyć w cyfrowej rzeczywistości. Dlatego tak ważna jest edukacja.

Jest to już kolejne spotkanie z cyklu wykładów otwartych UODO, które będą mogli Państwo oglądać dzięki współpracy z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Pozdrawiam serdecznie,

Marta Mikołajczyk

Starszy Specjalista
Departament Współpracy Międzynarodowej i Edukacji UODO

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wsparcie psychologiczne na czas pandemii

TELEFONY ZAUFANIA:  800 100 100 - bezpłatny Telefon dla Rodziców i Nauczycieli; poń - pt, godz. 12.00 – 15.00 dyżurują...

Zamknij