Zimni Ogrodnicy

Skąd wzięła się nazwa zimnych ogrodników? To święty Pankracy, którego wspomnienie przypada na 12 maja, św. Serwacy 13 maja oraz św. Bonifacy 14 maja. Zimna Zośka, czyli św. Zofia, ma swoje święto 15 maja. Tego samego dnia wspomina się też świętego Izydora, zwanego też Oraczem, który jest patronem rolników, a także orędownikiem w czasie suszy.

https://glos.live/content/other/clanek/2016_05/30007-zimni_ogrodnicy.jpg

 

Nasi „zimni ogrodnicy”, których imieniny, przypadają kolejno od 12 do 14 maja. W tym czasie powinniśmy szczególnie uważać na gwałtownie obniżającą się temperaturę i słynne majowe przymrozki. 15 maja dzieła zniszczenia dopełnia „zimna Zośka”. I choć dni bywały już bardzo ciepłe, to zazwyczaj na zimnych ogrodników następowało jednak znaczne ochłodzenie.

https://www.crazynauka.pl/wp-content/uploads/2016/05/Frosted_Flower.jpg

 

O co zatem w tym chodzi? Czy to tylko przypadek, czy zjawisko gwałtownego ochłodzenia faktycznie przypada zawsze na pierwszą połowę maja? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy, którzy przyjrzeli się historycznym danym dotyczącym majowej pogody. Materiał do badań został dostarczony przez Obserwatorium Astronomiczne w Krakowie i objął lata 1881-1980. Okazało się, że prawie każdego roku zdarzają się poważne ochłodzenia (spadek temperatury o więcej niż 10 ºC), które trwają kilka dni lub występują w kilkudniowych „blokach” rozdzielonych cieplejszymi dniami. Nie zawsze jednak wypadają dokładnie w dniach 12–15 maja, choć bardzo często trzymają się tych przysłowiowych dat.

https://img.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2017/05/tulipany-w-%C5%9Bniegu.jpg

 

Z czego zazwyczaj wynika nagła majowe ochłodzenie? Według naukowców wiosną temperatura powietrza w Europie Środkowej wykazuje największy związek z cyrkulacją – ruchem powietrza od centrum wyżu barycznego (antycyklonu) postępującym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. W okresie wiosennym są to niestety masy powietrza arktycznego (zimnego), spodziewać zatem można się nie tylko znacznego ochłodzenia, ale także częstych przymrozków.

https://pieniny24.pl/uploads/news/l/cd4048d7dfbbb513d4b4b525955dbed0.jpg

 

Jak głoszą staropolskie przysłowia i wierzenia ludowe, te dni to ostatni moment, kiedy mogą pojawić się przymrozki. To ważna informacja dla ogrodników i botaników. Po tych dniach chłód jeszcze może się nasilać, ale nie w takim stopniu, by stwarzać zagrożenie dla roślin.

Wszyscy ogrodnicy wiedzą, że ludowe porzekadła warto traktować poważnie. Dlatego zazwyczaj czekają z sadzeniem wrażliwych na zimno roślin i warzyw przed „zimnymi ogrodnikami” i „zimną Zośką”. Czy obawa przed chłodem i przymrozkami ma jednak jakiekolwiek podstawy naukowe? Okazuje się, że tak.

PRZYSŁOWIA

  • „Pankracy, Serwacy i Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą”
  • „Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją”
  • „Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy”
  • „Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy”
  • „Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy”
  • „Święta Zofija kłosy rozwija”

Dla relaksu kilka piosenek 🙂
Wiosna W Ogródku https://www.youtube.com/watch?v=gpZElYqu1Ag
W naszym ogródeczku https://www.youtube.com/watch?v=08_S0RA3mac
Pachnąca wiosna https://www.youtube.com/watch?v=XiCKI15os1Y
Małgorzata Ostrowska – Po niebieskim niebie https://www.youtube.com/watch?v=uAachMf9B44

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/jhbk9kpTURBXy9iYTljZTM2ZjY4M2E5N2U5OWFhMjY5Y2NkNjE2NmMyNC5qcGeTlQMAzNnNDADNBsCTCaY1NzJhZTkGkwXNAjrNASyBoTAB/zimni-ogrodnicy-i-zimna-zoska.jpg

https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/46/fc/5eba43f469d8b_o_medium.jpg

Na koniec zabawa – samemu możecie zrobić takiego trolla z trawy w doniczce. Szczegóły znajdziecie poniżej zdjęcia klikając w link

http://www.maniasiania.pl/glowy-z-trawy/

 

Zachęcamy Wszystkich do wspólnej zabawy: jeśli chcecie pochwalić się w jaki sposób działacie jako ogrodnicy w waszych domach, ogródkach, działkach, możecie przesyłać zdjęcia waszych roślinek, ogródków działkowych, warzywniaków, oraz prace plastyczne na adres e-mail:

kierownikswietlicy-sp30@wp.pl

Z otrzymanych zdjęć utworzymy prezentację, którą zamieścimy na stronie internetowej naszej szkoły.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rekrutacja do kl. I na rok szkolny 2020/2021

Poniżej lista kandydatów przyjętych do kl. I i wykaz wolnych miejsc: Lista kandydatów przyjętych do kl. I na rok szkolny...

Zamknij